Premierul israelian Benjamin Netanyahu a acuzat duminică Iranul că pregăteşte atacuri împotriva Israelului şi a spus că va face tot posibilul pentru a preveni un astfel de atac, relatează AFP potrivit Agerpres
"Agresiunea iraniană în regiunea noastră şi împotriva noastră continuă", a declarat premierul israelian, care a devenit joi primul premier din istoria Israelului inculpat pentru corupţie în timpul mandatului.
Aflat în vizită alături de responsabili militari în Platoul Golan (nord), lângă graniţa cu Siria, Netanyahu a făcut aceste declaraţii în contextul în care generalul Mark Milley, şeful Statului Major al armatei americane, s-a aflat în Israel, unde s-a întâlnit cu omologul său israelian, Aviv Kohavi.
Cei doi generali au discutat despre ''probleme operaţionale şi evoluţii regionale'', a indicat armata într-un comunicat.
''Facem tot posibilul pentru a împiedica Iranul să se implanteze în regiunea noastră'' şi ''ca Irakul şi Yemenul să devină baze pentru lansarea de rachete împotriva Statului Israel'', a continuat premierul israelian. ''Aceasta include măsurile necesare pentru a împiedica transferul de arme letale din Iran spre Siria, fie pe calea aerului, fie pe uscat'', a precizat el.
Armata israeliană a revendicat miercurea trecută o serie de atacuri aeriene de ''mare amploare'' împotriva unor obiective militare din Siria, în timpul cărora au fost ucişi aproximativ 20 de combatanţi, între care 16 cetăţeni străini, potrivit unui ONG, atacurile fiind în ripostă la un tir cu rachetă lansat în ziua precedentă.
Marţea trecută sistemul de apărare antirachetă israelian a interceptat patru rachete trase din Siria ''de elemente iraniene'' către nordul Israelului, potrivit armatei israeliene.
Procurorul general al Israelului Avichai Mandelblit a decis joi ca Benjamin Netanyahu să fie pus sub acuzare pentru ''corupţie, fraudă şi abuz de încredere'' în diferite dosare, decizie luată după luni de anchetă
Benjamin Netanyahu acuză Iranul că pregăteşte atacuri împotriva Israelului
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Pentagonul confirmă: decretarul american al Apărării, Pete Hegseth, va ajunge miercuri în Republica Dominicană
0

22
Președintele Taiwanului vrea să mărească bugetul apărării cu încă 40 de miliarde de dolari
22

648
'Nu vom mai auzi nimic despre el': un apropiat al legendarului Michael Schumacher face o dezvăluire tristă
648

762
Planeta ascunde doi monștri subterani uriași: Cercetătorii vorbesc despre o descoperire istorică
762

43
Șeful de cabinet al lui Volodimir Zelenski îl așteaptă pe secretarul armatei americane la Kiev
43

463
VIDEO Jordan Bardella, favorit în cursa prezidențială franceză, acoperit de făină după un atac-surpriză
463

35
Tradiția grațierii curcanilor de Ziua Recunoștinței, prilej pentru Trump de atac la Biden
35

563
Un fenomen ce părea odinioară pură ficțiune a devenit realitate: val de divorțuri din pricina infidelității cu inteligența artificială
563

556
Misiune de maximă importanță: Trump își trimite oamenii la Moscova, respectiv la Kiev, penutru a obţine aprobarea planului de pace
556

60
Israelul a primit, prin intermediul Crucii Roșii, un sicriu ce conține trupul unui ostatic din Gaza
60

48
Poliția din Paris a arestat trei persoane suspectate de spionaj în favoarea Rusiei
48

750
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Oficialii americani afirmă că Ucraina a acceptat acordul
750

331
VIDEO Ce se întâmplă cu adevărat în mașina de spălat vase: apa maro din interiorul aparatului a șocat internetul
331


















Comentează