Aproximativ 10.000 de persoane dintr-un cartier din sud-vestul Berlinului vor fi evacuate luni seara în intervalul în care serviciile de genişti dezamorsează o bombă cu greutatea de 250 de kilograme, datând din Al Doilea Război Mondial, au anunţat surse ale poliţiei locale, relatează AFP, potrivit Agerpres.
Un perimetru de securitate pe o rază de 500 de metri a fost stabilit în cartierul Schneeberg şi s-a început deja 'evacuarea locuitorilor', dar aceasta ar putea dura ore, a precizat poliţia locală.
Circulaţia a fost întreruptă pe mai multe linii de metrou şi pentru trenurile din zona suburbană. Forţele de ordine au dispus închiderea mai multor străzi şi chiar a unei părţi din autostrada care se învecinează cu perimetrul de securitate.
Bomba neexplodată a fost găsită luni în cursul lucrărilor de pe un şantier.
La începutul lunii septembrie, serviciile de deminare din Frankfurt (vestul Germaniei) au dezamorsat o bombă britanică, cu un focos de 1,4 tone, din timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Operaţiunea s-a desfăşurat fără incidente, dar ca măsură de precauţie 65.000 de locuitori au fost evacuaţi, aceasta fiind cea mai amplă operaţiune de acest tip desfăşurată în Germania după anul 1945.
Berlin: 10.000 de persoane, evacuate pentru dezamorsarea unei bombe
Explorează subiectul
Articole Similare

515
„Apărarea noastră se destramă” — Un activist ucrainean proeminent critică conducerea militară și politică
515

18
Lavrov reapare în public - Întâlnire cu cu omologul său indian
18

693
Moștenirea lui Prigojin - În plin război cu Ucraina, Rusia menține o prezență militară solidă în Africa
693

64
Redesenarea DMZ - Propunerea Coreei de Sud pentru Phenian
64

1.054
Țara în care ar putea să fugă Maduro: se reia „scenariul” Assad sau Ianukovici ?
1.054

145
Lumea pare a fi pe picior de război - Încă o țară reintroduce serviciul militar obligatoriu
145

2.005
Panică în Israel înaintea deciziei ONU - Un ministru israelian cere asasinarea liderilor palestinieni și arestarea lui Mahmoud Abbas: „Există o celulă de izolare pregătită pentru el în închisoarea Ketziot”
2.005

109
Scandal de coruție la Kiev - Petro Poroşenko cere demisia întregului cabinet
109

81
Farmacia morții - Autoritățile olandeze investighează cel puțin 49 de decese
81

1.447
Prietenul lui Zelenski avea un WC de aur în casă: luxul descoperit de anchetatori în cel mai mare scandal de corupție din Ucraina
1.447

1.633
Primul premier rus din era Putin, pe lista neagră a Kremlinului: Extremism și terorism
1.633

157
Se prefigurează o criză politică la Praga - Petr Pavel ameninţă că nu îl va numi premier pe Andrej Babis
157

2.611
Panică la Kremlin: Donald Trump pregătește noi sancțiuni pentru Rusia
2.611


















Comentează