Biatlon - Cupa Mondială: Austriaca Lisa Theresa Hauser a câştigat proba feminină de sprint de la Kontiolahti (Finlanda)

biatlon

Austriaca Lisa Theresa Hauser a câştigat sâmbătă proba feminină de sprint din cadrul Cupei Mondiale de biatlon care a avut loc în localitatea Kontiolahti (Finlanda), etapa de deschidere a competiţiei, scrie AFP, potrivit Agerpres.

Fără să rateze nicio ţintă la tir (10/10), Hauser a obţinut a cincea victorie din cariera sa în cadrul Cupei Mondiale.

Hauser a încheiat pe primul loc, cu timpul de 20:39.5, fiind urmată de italianca Lisa Vittozzi (+17.3) şi de suedeza Linn Persson (+24.2).

Considerată principala candidată la obţinerea Marelui glob de cristal, suedeza Elvira Oeberg a încheiat pe locul 12, la 40 de secunde de câştigătoare.