Biatlon: Cupa Mondială - Norvegia a câştigat ştafeta feminină de la Oestersund

biatlon

Norvegia a câştigat proba feminină de ştafetă 4x6 km desfăşurată sâmbătă la Oestersund (Suedia) în Cupa Mondială de biatlon, ultima din acest sezon, potrivit Agerpres.

Ştafeta norvegiană, condusă de Marte Olsbu Roeiseland, s-a impus cu timpul de 1h 08 min 00 sec /10 în faţa reprezentantelor Franţei, clasate pe locul secund, la 15,2 sec. Pe poziţia a treia s-a clasat Germania, la 27,2 sec.

Franţuzoaicele, învingătoare în două dintre cele cinci ştafete feminine din acest sezon, au ocupat primul loc, cu total de 345 de puncte, în clasamentul final la această specialitate, urmate de de Norvegia (325 puncte) şi Suedia (321 puncte).

De menţionat că echipa Franţei nu a aliniat-o în concursul de sâmbătă pe Julia Simon, aflată în cursa pentru marele Glob de Cristal rezervat celei mai bune biatloniste a sezonului, menajată înaintea probei de 12,5 km cu startul în bloc care va avea loc duminică şi a ultimelor trei curse ale iernii, programate săptămâna viitoare la Oslo (Norvegia).