Bilanţ CATASTROFAL al războiului din Siria: Sute de mii de morţi în 5 ani

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 22-04-2016

Actualizat: 22-04-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Emisarul special al ONU pentru Siria, Staffan de Mistura, a afirmat joi seară că negocierile de pace vor continua săptămâna viitoare, în pofida deciziei opoziției de părăsi Geneva, și a subliniat că războiul sirian a făcut 400.000 de morți cu începere din 2011, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Acest bilanț, făcut public în cursul unui interviu acordat radioteleviziunii elvețiene RTS, este mult mai grav decât estimările anunțate până în prezent de Națiunile Unite, care cuprind între 250.000 și 300.000 de morți.

"Nu trebuie să renunțăm niciodată când există posibilitatea de a opri un război atât de oribil cum este cel pe care l-am văzut în Siria. În cinci ani, 400.000 de morți, patru milioane de refugiați", a menționat Staffan de Mistura la postul RTS.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri