Bilanţul atacului iranian asupra unei baze irakiene în care erau staţionate trupe americane la începutul lui ianuarie, în plină criză între Teheran şi Washington, s-a înrăutăţit din nou, potrivit noilor date comunicate marţi de Pentagon, scrie AFP preluat de agerpres.
În total, 50 de soldaţi americani, cu 16 în plus faţă de anunţul de vineri, au fost victime ale comoţiilor cerebrale ca urmare a acestui raid contra bazei aeriene Ain al-Assad, a făcut cunoscut într-un comunicat Departamentul Apărării.
Dintre aceştia, potrivit sursei, 31 au fost primit îngrijiri la faţa locului şi s-au întors la unităţile lor, în timp ce 18 au fost evacuaţi spre un spital militar american din Germania şi altul în Kuweit.
"Este vorba despre un bilanţ la un moment dat şi aceste date sunt susceptibile să evolueze", a subliniat în comunicat un purtător de cuvânt al Pentagonului, Thomas Campbell.
Problema este dificilă, deoarece preşedintele Donald Trump a afirmat într-un discurs televizat la o zi după atacul iranian că niciun american nu a fost rănit.
Iranul a lansat în cursul nopţii de 7 spre 8 ianaurie mai multe rachete asupra unor baze irakiene în care se aflau soldaţi americani, în replică la atacul aerian american în care a fost ucis generalul iranian Qassem Soleimani pe 3 ianuarie.
Întrebat săptămâna trecută în legătură cu bilanţul revizuit în creştere ale acestor lovituri, Donald Trump, care caută să evite orice escaladare militară cu Iranul, a minimizat din nou impactul.
"Am auzit că au dureri de cap", a spus el. "Nu consider asta ca fiind răni grave", a adăugat liderul de la Casa Albă.
Opozanţii săi democraţi l-au acuzat că a minţit şi că dă dovadă de lipsă de respect faţă de soldaţii răniţi.
Bilanţul raidului iranian contra unei baze americane din Irak s-a înrăutăţit din nou
Explorează subiectul
Articole Similare

239
Șoc în diplomația franceză: Ambasadorul Africii de Sud, găsit mort în fața unui hotel de lux din Paris
239

316
Regele Charles al III-lea nu uită relația sa specială cu România: În inima Londrei a onorat amintirea Reginei Maria a României
316

3.702
Rusia sugerează că ar vrea o graniță mai aproape de România: posibile noi revendicări teritoriale din Ucraina
3.702

57
Masacrul din Gaza continuă - Cel puțin 41 de palestinieni au fost uciși în timp ce așteptau ajutoare
57

1.599
Putin mută războiul din tranșee la TV și în online: Ce arată datele ISW despre cheltuielile pentru apărare
1.599

36
Întâlnirea Trump-Netanyahu - Qatarul a anunţat că a primit garanţii de securitate
36

2.826
Planul prin care Europa izolează Ungaria în favoarea Ucrainei și a R. Moldova
2.826

47
VIDEO Taifunul Bualoi lovește în plin Vietnamul - Inundaţii în regiunea de nord a ţării, perturbând curse aeriene şi feroviare în capitala Hanoi
47

160
O copilă în vârstă de doi ani a fost desemnată zeiță vie în Nepa
160

129
Ucraineanul căutat pentru sabotarea Nord Stream, reținut în Polonia
129

3.414
Planul lui Trump pentru pacea în Gaza - Prima reacție de la Kremlin
3.414

3.152
Interpretarea Rusiei la rezultatele alegerilor din Republica Moldova: atacuri în rafală în termeni duri
3.152

276
Operațiune spectaculoasă a ucrainenilor în Caucaz - Un ofțer rus a fost ucis la mare disțanță de linia frontului
276
Comentează