Bombă în Liga I: ACS Poli a bătut la Botoşani şi continuă lupta pentru salvare / VIDEO

Concordia Chiajna ACS Poli

ACS Poli Timișoara a câștigat primul meci din play-out, reușind o victorie surprinzătoare pe terenul lui FC Botoșani, scor 2-1.

FC Botoșani a deschis scorul în minutul 17, prin Miron, care a deschis scorul în urma unei lovituri de cap. Avantajul gazdelor nu a durat decât cinci minute, Croitoru egalând în minutul 22. Acesta a șutat de la distanță, iar portarul botoșănenilor a intervenit greșit, mingea scurgându-se agonizant în poartă. Timișorenii au dat lovitura în minutul 67, atunci când Șeroni a transformat cu siguranță un penalty-ul dictat de Colțescu după faultul lui Mușat. Grație acestei victorii, ACS Poli a acumulat 10 puncte și a urcat pe poziția care asigură prezența la baraj, în timp ce botoșănenii rămân pe locul 2 în clasamentul play-out-ului, cu 16 puncte.