Brighton a surclasat-o pe nou-promovata Luton Town: Ionuţ Radu, rezervă la Bournemouth

fcinter1908.it
ionut radu

Echipa engleză Brighton a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia Luton Town, în prima etapă din Premier League. Portarul român Ionuţ Radu nu a jucat pentru Bournemouth.

Brighton şi Luton Town a fost un meci echilibrat, cu un singur gol marcat în prima repriză, de Sally March, pentru gazde, în minutul 36. Partida s-a animat în ultimele douăzeci de minute. Mai întâi Joao Pedro a făcut 2-0 în minutul 71, transformând un penalti. În minutul 79 arbitrul a dat penalti pentru oaspeţi, după consultarea VAR, şi Carlton Morris a redus din diferenţă. Finalul meciului a fost cu emoţii pentru Brighton, dar inspiraţia lui De Zerbi a rezolvat problemele. Intraţi în minutele 74 şi 78, Simon Adingra şi Evan Ferguson au marcat pentru gazde, liniştind tribunele şi aducând o victorie cu 4-1, scrie news.ro.

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă neutilizată pentru Bournemouth, în meciul cu West Ham, scor 1-1.

Rezultate înregistrate sâmbătă în prima etapă din Premier League:

Arsenal Londra – Nottignham Forest 2-1 (Nketiah 26, Saka 32 / Awoniyi 82);

Bournemouth – West Ham 1-1 (Solanke 82 / Bowen 51);

Brighton – Luton Town 4-1 (March 36, Joao Pedro 71, Adingra 85. E. Ferguson 90+5 / C. Morris 81);

Everton – Fulham 0-1 (de Cordova-Reid 73);

Sheffield United – Crystal Palace 0-1 (Odsonne Edouard 49).