Premierul demisionar bulgar, Boiko Borisov, a susţinut duminică într-o declaraţie că în Bulgaria costul unei autostrăzi este de câteva ori mai mic decât în România, în condiţii de lucru similare, iar la fel se întâmplă în opinia sa şi în cazul metroului din Sofia faţă de cel din Bucureşti.
Potrivit agenţiei BTA, el a făcut această apreciere într-o declaraţie dată presei, în care mai intâi a reacţionat unei recente declaraţii a preşedintei Partidului Socialist bulgar, Kornelia Ninova. Aceasta din urmă a spus că 'reabilitarea termică a clădirilor rezidenţiale va continua şi nu se va mai fura în lucrările de construcţii în Bulgaria'.
În replică, premierul conservator Boiko Borisov a spus că la primăvară, când va avea mai mult timp liber, o va chema pe Kornelia Ninova să-i renoveze casa.
Premierul bulgar a cerut apoi presei să verifice care este costul unui kilometru de autostradă în Bulgaria şi România. 'Eu cred că în Bulgaria costul este de câteva ori mai mic, celelalte condiţii - solul şi materialele - fiind similare', a afirmat Borisov, citat de agenţia BTA, care menţionează de asemenea că premierul bulgar a susţinut că acelaşi lucru este valabil şi în cazul lucrărilor de construcţie la metroul din Sofia faţă de cel din Bucureşti.
Borisov a demisionat împreună cu întregul guvern după ce candidata pe care a susţinut-o la alegerile prezidenţiale din 13 noiembrie, conservatoarea Ţeţka Ţaceva, a pierdut scrutinul în favoarea candidatului susţinut de Partidul Socialist, Rumen Radev, acesta din urmă fiind învestit oficial tot duminică.
Întrucât partidele politice nu au ajuns la un acord pentru constituirea unui nou guvern, Borisov este în continuare premier interimar, iar noului preşedinte ar urma să-i revină sarcina de a dizolva Parlamentul pentru a fi convocate alegerile anticipate.
Bulgarii fac mișto de România: La noi 1 km de autostradă e de câteva ori mai mic ca în România
Explorează subiectul
București
4°C
Articole Similare

304
Trump recunoaște oficial că există neînțelegeri între el și Netanyahu
304

401
Războiul tehnologic se intensifică: China își propune să depășească definitiv SUA
401

872
Țările europene care au primit refugiați ucraineni: Câți au ales România
872

395
VIDEO SUA joacă tare: recompensă de 10 mil. dolari pentru informaţii despre liderii iranieni
395

2.006
Scenariu nuclear exploziv: Putin i-a propus lui Trump să preia uraniul îmbogățit al Iranului
2.006

989
Mobilizare suplimentară: 2.500 de pușcași marini și o flotă de atac, trimiși de SUA în epicentrul conflictului din Orientul Mijlociu
989

943
Uimitor! De ce ar fi capabil un avion de hârtie lansat de pe Stația Spațială Internațională
943

425
Cinci avioane de realimentare ale Forțelor Aeriene SUA au fost lovite și avariate la sol în Arabia Saudită
425

1.382
Glume de președinte: cadourile pe care Donald Trump le oferă subalternilor pentru a se amuza
1.382

88
Hezbollah anunță că este pregătită pentru o confruntare lungă cu Israel
88

1.665
Trump anunță că armata SUA a distrus complet ținte militare de pe Insula Kharg, bijuteria coroanei Iranului
1.665

113
Val de reacții critice din partea liderilor europeni la adresa deciziei SUA de a relaxa restricțiile asupra petrolului rusesc
113

3.020
Ce informații s-au aflat despre atacul asupra petrolierul SUA lovit în Irak / Echipajul a sărit în apă pentru a scăpa de nava cuprinsă de flăcări
3.020
















Comentează