Bundesliga: Bayern Munchen a învins la Koln şi îşi păstrează titlul în Germania

bundesliga

Bundesliga: Bayern Munchen a învins la Koln şi îşi păstrează titlul în Germania.

Echipa Bayern Munchen a câştigat sâmbătă titlul în Bundesliga, învingând în deplasare pe FC Koln, scor 2-1. Borussia Dortmund, care avea nevoie de victorie pentru a deveni campioană, a făcut doar un egal pe teren propriu, cu Mainz, scor 2-2, informează News.ro.

În duelul de la distanţă dintre Borussia Dortmund şi Bayern Munchen, Borussia a avut un start de meci catastrofal. După ce bavarezii au deschis scorul la Koln încă din minutul 8, Dortmund a primit gol de la Mainz în minutul 15, când a înscris Andreas Hanche-Olsen. După patru minute, suporterii de pe Signal Iduna Park au izbucnit în urale atunci când echipa gazdă a primit penalti. A executat Sebastien Haller, în minutul 21, însă portarul oaspeţilor, Dahmen, a respins şutul internaţionalului ivorian. În minutul 24, Mainz a marcat al doilea gol, înscriind prin Karim Onisiwo. Borussia a alergat după egalare, chiar dacă l-a pierdut pe Adeyemi, accidentat, însă a reuşit să înscrie abia în minutul 69, prin Raphael Guerreiro. La Koln, gazdele au reuşit să egaleze, din penalti, trimiţând titlul la Dortmund, dar, venit de pe bancă, Jamal Musiala a înscris golul victoriei lui Bayern, scor 2-1. Borussia Dortmund a marcat golul egalizator cu Mainz în minutul 90+6 , prin Nikas Sulle. S-a terminat 2-2 şi Bayern Munchen câştigă titlul, al unsprezecelea consecutiv.

În clasament, Bayern este prima, cu 71 de puncte, Borussia Dortmund a terminat pe locul secund, tot cu 71 de puncte, pe locul 3 este RB Leipzig (66 puncte), iar pe 4 este Union Berlin (62 puncte). Primele patru echipe merg în Liga Campionilor. Pe locul 5 şi cu prezenţă în Europa League este Freiburg (59 puncte), iar pe locul al şaselea a terminat Bayer Leverkusen (50 puncte), care a profitat de înfrângerea suferită de Wolfsburg, şi va juca în Conference League.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în ultima etapă, a 34-a, din Bundesliga:

Borussia Dortmund – FSV Mainz 2-2 (Guerreiro 69, Sulle 90+6 / Hanche-Olsen 15, Onisiwo 24);

RB Leipzig – Schalke 04 4-2 (Laimer 10, Nkunku 19, Poulsen 82, Nkunku ‘90+4/ Marcin Kaminski 28, Orban 49 autogol);

Union Berlin – Werder Bremen 1-0 (Rani Khedira 81);

FC Koln – Bayern Munchen 1-2 (Ljubicic 81 penalti / Coman 8, Musiala 89);

Borussia Monchengladbach – FC Augsburg 2-0 (Nets 4, Hofmann 40);

Eintracht Frankfurt – Freiburg 2-1 (Kolo Muani 83, Dina Ebimbe ‘90+1/ Grifo 45);

Wolfsburg – Hertha Berlin 1-2 (Jakub Kaminski 2 / Maza 55, Richter 68);

VfL Bochum – Bayer Leverkusen 3-0 (Forster 19, Asano 34, Stoger 86);

VfB Stuttgart – Hoffenheim 1-1 (Tiago Tomas 80 / Bebou 75).