Busto Arsizio a învins Volei Alba Blaj și în returul finalei Cupei CEV la volei feminin şi câştigă trofeul

Inquam Photos / Ovidiu Matiu
Inquam Volei Alba Blaj

Echipa italiană de volei feminin Busto Arsizio a câştigat marţi, pe teren propriu, Cupa CEV, după ce a învins formaţia Volei Alba Blaj, cu scorul de 3-1, şi în meciul retur din finala competiţiei, potrivit news.ro.

Scorul pe seturi a fost 25-27, 25-19, 25-23, 25-20, după 110 minute de joc.

În manşa tur, Busto Arsizio s-a impus cu scorul de 3-0, iar cu dubla victorie cucereşte trofeul.

Cupa CEV este a doua competiţie valorică din Europa, după Liga Campionilor.

Volei Alba Blaj s-a calificat în a doua finală de cupă europeană din istorie, după ce a eliminat pe Ştiinţa Bacău în semifinalele Cupei CEV, cu 3-0 şi 3-0. Adversara din finala competiţiei va fi echipa italiană Busto Arsizio, care tot cu un dublu 3-0 a trecut de Bekescsaba în semifinale.

Volei Alba Blaj a jucat sezonul trecut finala Ligii Campionilor, dar în actuala stagiune a ratat faza grupelor competiţiei şi a continuat direct în optimile Cupei CEV.

În competiţie a mai fost angrenată echipa CSM Târgovişte, care a ratat optimile de finală, fiind eliminată de Galatasaray Istanbul, cu un dublu 3-0.