Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a început cu o evoluţie mixtă a indicilor şedinţa de vineri, iar valoarea tranzacţiilor era de 2,342 milioane de lei (477.859 euro), după primele 30 de minute de la debutul operaţiunilor.
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 0,17%, iar indicele BET-Plus, ce arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat o creştere de 0,16%, potrivit Agerpres.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a înregistrat o scădere de 0,15%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a apreciat cu 0,22%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor consemna un declin de 2,03%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, s-a apreciat cu 0,04%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, era pe plus cu 0,41%.
Potrivit informaţiilor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Erste Group Bank (+6,07%), Biofarm (+1,75%) şi Digi (+1,37%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile SIF Muntenia (-5,43%), SIF Oltenia (-2,29%) şi SIF Banat-Crişana (-2%).
Comentează