Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în creştere şedinţa de vineri, cu tranzacţii de 11,329 milioane de lei (2,291 milioane de euro) consemnate după prima jumătate de oră de tranzacţionare, conform Agerpres.
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, a urcat cu 1,25%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, s-a apreciat cu 1,21%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a înregistrat o creştere de 1,21%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a urcat cu 0,69%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor era în creştere cu 0,44%, în timp ce BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a consemnat o apreciere de 0,46%.
Indice BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, era pe minus cu 0,31%.
Potrivit informaţiilor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Carbochim (+14,75%), BRD (+7,67%) şi Romcab (+5,51%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Rompetrol Rafinare (-12,5%), Cemacon (-2,06%) şi Sphera Franchise Group (-1,98%).
BVB a deschis în creştere şedinţa de vineri, cu tranzacţii de 11,329 milioane de lei
Explorează subiectul
Articole Similare

18
Rezerva de aur a SUA a depășit valoarea de 1.000 miliarde dolari
18

1.951
Lege cu impact major: unități turistice și instituții publice, obligate să aibă aceste mesaje la vedere, altfel plătesc amenzi usturătoare - DOCUMENT
1.951

1.037
Cum va investi BERD în România în următorii 5 ani – noua strategie de dezvoltare
1.037

1.900
Răcirea bruscă a vremii scumpește gazele și electricitatea. Cum se va simți în buzunarul românilor
1.900

3.351
'Unii vă vor spune că e dezastru! Nu este!'. Adrian Câciu (PSD) explică situația economică a României după primele 8 luni - avertismentul lansat
3.351

5.585
VIDEO Un drum uriaș prinde contur în România: decizia oficială luată azi pentru un proiect istoric
5.585

5.637
ŞOCANT. Slovenii au reuşit să preia ostil Fondul Proprietatea
5.637

977
Aurul nu dă semne de oboseală și urcă spre culmi istorice. Investitorii spun că nu se oprește aici
977

5.545
Se pune frână proiectului de suflet al lui Bolojan: Șoseaua de mare viteză care leagă România de Europa, blocată la centru
5.545

1.914
VIDEO Ilie Bolojan promite scăderea facturilor la energie din 2026: 'Facturile ar trebui să scadă, pentru că vor intra în funcțiune noi modalități de stocare a energiei'
1.914

102
AMEPIP anunţă reluarea procedurii de selecţie pentru membrii Consiliului de Admnistrație ai Iprochim SA
102

73
Parteneriat de un miliard de dolari între Arabia Saudită şi Trump Organization: Ce presupune 'Trump Plaza Jeddah'
73

4.411
Cutremur pe piața asigurărilor: ASF interzice un gigant lider regional să vândă polițe
4.411
Comentează