'Câinii' fac față cu greu în Superligă - FCU Craiova a învins în deplasare pe Dinamo, în etapa a 9-a

playsport.ro
dinamo logo

Echipa FCU Craiova a învins vineri seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Dinamo Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a 9-a a Superligii.

Pe Arena Naţională, iniţiativa a aparţinut oaspeţilor în prima repriză, dinamoviştii nereuşind să fie fie periculoşi pentru poarta lui Robert Popa. Craiovenii au deschis scorul în minutul 60, când Baeten a şutat senzaţional de la distanţă, din voleu, şi a trimis balonul la vinclul porţii lui Golubovic. Prima ocazie a gazdelor a venit abia în minutul 77, la şutul lui Politic, respins în corner de Robert Popa. Până la final nu s-a mai înscris şi FCU Craiova a urcat pe locul 7, cu 12 puncte, în timp ce Dinamo e pe locul 12, cu 8 puncte, notează news.ro.

DINAMO: A. Golubovic – Lucas Araujo, Bena, Homawoo - Cr. Costin, A. Bani (Goncalo Gregorio 63), Larrucea, C. Ilic, Amzăr – Ghezali (Hakim Abdallah 83), Politic. ANTRENOR: Ovidiu Burcă

FCU CRAIOVA: R. Popa – Compagnucci (R. Negru 46), Lacroix, Danny Henriques, Mascarenhas - Dr. Albu (Vl. Pop 77), V. Achim – Sidibe (Padula 77; Jibril Ibrahimi 84), Baeten, Van Durmen - A. Chiţu. ANTRENOR: Florin Drăgan

Cartonaşe galbene: Politic 90+6 / Padula 79, V. Achim 90+2

Arbitri: Florin Andrei - Adrian Vornicu, Alexandru Vodă - Vlad Baban

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Vlad Bârleanu

Observator: Adrian Vidan