Calificări Euro 2024: Portugalia şi Italia s-au impus în deplasare

Euro 2024

Echipa naţională a Portugaliei a învins duminică, în deplasare, scor 6-0, naţionala din Luxemburg, într-un meci condus de o brigadă românească şi care a contat pentru grupa J a calificărilor la Euro 2024. Italia a învins în Malta, cu 2-0.

În ducat, pe Stade de Luxembourg, meciul dintre Luxemburg şi Portugalia a fost condus de o brigadă românească: Radu Petrescu la centru, ajutat de Radu Ghinguleac şi Mircea Mihal Grigoriu la tuşe. Iulian Dima a fost arbitru de rezervă, în timp ce în camera VAR s-au aflat Ovidiu Haţegan şi Horaţiu Feşnic.

Pe teren, Cristiano Ronaldo şi compania nu au avut nici un fel de probleme. În minutul 18, lusitanii conduceau deja cu 3-0. S-a încheiat 6-0, cu un penalti executat de Rafael Leao şi apărat de portarul luxemburghez Anthony Moris, în minutul 86, dar cu acelaşi Rafael Leao marcând două minute mai târziu, din acţiune. Cristiano Ronaldo a înscris câte o dublă în primele două partide din calificări. În grupa J conduce Portugalia, cu 6 puncte, urmată de Slovacia, cu patru puncte.

În cadrul grupei C, Italia s-a impus în Malta cu 2-0, iar Retegui, debutantul adus la lot pentru această dublă, a marcat al doilea său gol, după cel înscris împotriva Angliei, la Napoli. În clasament, Anglia are 6 puncte şi e pe primul loc, iar Italia şi Macedonia de Nord ocupă locurile 2 şi 3, cu acelaşi număr de puncte – câte 3.

Meciurile disputate duminică în calificările Euro 2024:

Grupa C: Anglia – Ucraina 2-0 (Kane 37, Saka 40);

Grupa C: Malta – Italia 0-2 (Retegui 15, Pessina 27);

Grupa H: Slovenia – San Marino 2-0 (Sesko 56, Di Maio 60 autogol);

Grupa H: Kazahstan – Danemarca 3-2 (Zainutdinov 73 penalti, Tagybergen 86, Aimbetov 89 / Hojlund 21. 36);

Grupa H: Irlanda de Nord – Finlanda 0-1 (Kallman 28);

Grupa J: Liechtenstein – Islanda 0-7 (Olafsson 3, Haraldsson 38, A. Gunnarsson 48, 68, 73 penalti, A. Gudjohnsen 85, Ellertsson 87);

Grupa J: Luxemburg – Portugalia 0-5 (Cristiano Ronaldo 9, 31, Joao Felix 15, Bernardo Silva 18, Otavio 77, Rafael Leao 89);

Grupa J: Slovacia – Bosnia 2-0 (Mak 13, Haraslin 40).