Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă de Gyor, scor 35-29, în ultimul meci din grupa II a Ligii Campionilor

Autor: Remus Vlad, Redactor

Publicat: 07-03-2020

Actualizat: 07-03-2020

Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de deţinătoarea trofeului, Gyor ETO, scor 35-29 (20-15), în ultimul meci din grupa principală II a Ligii Campionilor. Ambele echipe vor juca în sferturile de finală ale competiţiei, anunță news.ro.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Oftedal 6 goluri, pentru Gyor, respectiv Norgaard 5, Liscevici 5, Badea 5 reuşite, pentru SCM.

Citeşte şi: Beuran rămâne BLOCAT în casă încă 30 de zile - Tribunalul prelungeşte măsura preventivă a acestuia în dosarul de corupţie

În urma rezultatului, Gyor încheie grupa neînvinsă, lider, cu 19 puncte, iar SCM Râmnicu Vâlcea pe locul 4, cu 7 puncte, ambele urmând a evolua în sferturile de finală, fază în care campioana României ajunge în premieră şi va întâlni prima clasată din grupa I.

Rezultatele anterioare ale campioanei României în grupa II: 31-16 şi 28-28 cu Krim Ljubljana, 23-17 şi 28-20 cu IK Savehof şi 20-29 cu Gyor.

Sâmbătă se mai joacă meciul dintre Krim – Budunost, iar duminică cel dintre Savehof – Brest.

În grupa principală I joacă şi formaţia CSM Bucureşti, calificată şi ea în sferturi.

Citește și: VIDEO Râzi cu lacrimi! Ariel Chiș, locul 2 pe lista candidaților USR la Consiliul General al Capitalei, se prezintă ca 'Mica Sirenă, cam oligofrenă'

Primele patru clasate din fiecare din cele două grupe principale se vor califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu meciuri tur-retur, programate între 3-5 şi 10-12 aprilie, pentru calificarea la Turneul Final Four. Acesta va avea loc la Budapesta, în 9-10 mai 2020, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este campioana Ungariei, Gyor ETO.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri