Campionatele Europene de ciclism pe pistă de la Munchen - Daniel Crista s-a clasat pe locul 14 în finala cursei de 40 km

ciclism

Sportivul român Daniel Crista (CSA Steaua) s-a clasat pe locul 14 în finala cursei pe puncte de 40 km, vineri, la Campionatele Europene de ciclism pe pistă de la Munchen.

Medalia de aur a revenit francezului Benjamin Thomas, cu 135 puncte, argintul a fost obţinut de belgianul Robbe Ghys, cu 123 puncte, iar bronzul a fost adjudecat de olandezul Vincent Hoppezak, cu 113 puncte.

Crista va mai lua startul sâmbătă în alte două probe, urmărire individual masculin şi scratch 15 km, conform Agerpres.

El este singurul reprezentant al ţării noastre la Europenele pe velodrom de la Munchen.