Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni: Polonezul Ksawery Masiuk, campion european la 50 m spate

Primaria Sectorului 4
bazin inot simiolimpic

Polonezul Ksawery Masiuk a cucerit medalia de aur în finala probei de 50 m spate, desfăşurată miercuri la Campionatele Europene de înot pentru juniori din Otopeni, cu timpul de 24sec65/100.

Podiumul a fost completat de britanicul Jonathon Marshall (25sec21/100) şi ungurul Aron Szekely (25sec36/100).

În finala feminină de la 50 m bras, titlul continental a fost cucerit de estonianca Eneli Jefimova (30sec44/100), iar pe podium au mai urcat daneza Schastine Skifter Tabor (31sec31/100) şi poloneza Karolina Piechowicz (31sec44/100), potrivit Agerpres.

Medalia de aur la 50 m bras băieţi a fost câştigată de Volodimir Lisoveţ (Ucraina) cu 27sec62/100, urmat în clasament de olandezul Koen de Groot (27sec65/100) şi de sârbul Uros Zivanovic (27sec69/100).

Un număr de 494 de sportivi din 42 de ţări se întrec de marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni (5-10 iulie), inclusiv 26 din România, 14 băieţi şi 12 fete.