Campionatele Mondiale de înot pentru juniori: România nu a reuşit să obțină nicio medalie

Marius Radu inot

România nu a reuşit să câştige nicio medalie a Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Netanya (Israel), desfăşurate în perioada 4-9 septembrie, informează Agerpres.

Sâmbătă, în ultima zi a competiţiei, Vlad Stancu s-a clasat pe locul 5 în proba de 1.500 m liber, cu timpul de 15 min 16 sec 04/100.

• Brigitta Vass (16 ani) a ocupat locul 8 în finala probei de 200 m bras feminin, cu timpul de 2 min 31 sec 40/100, după ce şi în serii avusese al optulea timp, 2 min 31 sec 03/100.
  • La 200 m spate masculin, Robert Badea a fost înregistrat cu al zecelea timp în serii (2 min 02 sec 43/100), fiind a doua rezervă în finală.
  • În proba de 200 m fluture masculin, Vlad Mihalache a fost al 11-lea în serii (2 min 00 sec 39/100), ratând calificarea în finală.
  • La 200 m liber feminin, Ioana Ştirbu a fost a 15-a în serii, cu timpul de 2 min 02 sec 77/100.

România a participat cu zece sportivi la Mondialele de juniori din Israel, cel mai bun rezultat fiind locul 4 obţinut de Vlad Stancu în proba de 800 m liber. La Mondialele de juniori de anul trecut, de la Lima (Peru), cu David Popovici în lot, România a cucerit 4 medalii de aur, 2 de argint şi 2 de bronz.