Franţa, Polonia şi Italia au rămas neînvinse după primul tur al Campionatului European de volei

mikasa.ro
minge de volei

Voleibaliştii francezi, impulsionaţi de titlul olimpic cucerit la Tokyo în urmă cu o lună, au încheiat primul tur al Campionatului European cu cinci victorii, performanţă pe care au mai reuşit-o campioana mondială Polonia şi selecţionata Italiei, potrivit Agerpres.

Chiar dacă a schimbat selecţionerul după succesul de la JO 2020, numindu-l la conducerea tehnică pe legendarul brazilian Bernardinho, în locul lui Laurent Tillie, Franţa a continuat evoluţiile foarte bune din acest an, pierzând un singur set de la debutul competiţiei continentale, în faţa Germaniei, pe care a învins-o însă fără mai probleme, la fel ca şi pe celelalte rivale din grupa sa: Slovacia, Croaţia, Letonia şi Estonia.

În optimile de finală, campionii olimpici vor înfrunta Cehia, care a eliminat Franţa la Campionatul European 2017, în această fază a competiţie, şi care va evolua în faţa propriului public, la Ostrava.

Parcursul Poloniei, dublă campioană mondială en titre (2014, 2018), care s-a înclinat la JO de la Tokyo în faţa Franţei, în sferturile de finală, a fost asemănător cu cel al jucătorilor din Hexagon, polonezii câştigând la rândul lor toate cele cinci meciuri din primul tur al întrecerii continentale, cel mai important dintre ele în faţa Serbiei, campioana europeană en titre.

Venită la acest turneu cu o echipă întinerită, formată în jurul pasatorului său Simone Giannelli, Italia s-a impus în toate cele cinci partide din primul tur şi doreşte să facă uitată la acest Campionat European dezamăgirea de la Olimpiada japoneză, unde a fost eliminată în sferturile de finală de Argentina.

Iată programul optimilor de finală ale Campionatului European de volei masculin: