Când va juca Simona Halep în optimile de finală de la Madrid Open

Radu Pop
WTA
Halep madrid

Simona Halep, locul 21 WTA, şi Ons Jabeur din Tunisia, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, vor evolua, miercuri, în optimile de finală ale Madrid Open. Partida a fost programată de la ora 13.00, fiind prima de pe arena Manolo Santana.

Simona Halep, 30 de ani, şi Ons Jabeur, 27 de ani, s-au mai întâlnit de trei ori până acum, scorul meciurilor directe fiind 2-1. În 2020, la Dubai, în turul al doilea, românca a câştigat cu 1-6, 6-2, 7-6 (7). Sportiva din Constanţa avea să câştige atunci a doua oară trofeul, după ediţia din 2015.

În 2018, la Beijing, în turul I, Simona Halep a abandonat meciul cu sportiva tunisiană, după primul set, pierdut cu 1-6.

Tot la Dubai, în sferturi, în acest an, jucătoarea română s-a impus, cu scorul de 6-4, 6-3.