Carmen București câștigă derby-ul etapei cu Universitatea Cluj

ilfovsport.ro
minge fotbal

Etapă plină de surprize duminică, cu meciuri interesante și goluri frumoase în Liga I la fotbal feminin. În play-off, Universitatea Cluj, campioana României, a fost învinsă pe teren propriu, în timp ce lidera clasamentului, Politehnica Timișoara, ajunge la 14 victorii consecutive în acest sezon.

Revenită la Cluj – locul în care a crescut și s-a dezvoltat atât ca om, cât și ca jucătoare de fotbal, Raluca Sârghe-Simeș și-a condus fetele de la Carmen București spre victorie. Acestea au reușit să o învingă pe multipla campioană a României, Universitatea Cluj, impunându-se cu scorul de 1-3 (1-1), informează Mediafax.

Deși la pauză scorul era egal, formația din sudul țării a surprins cu încă două goluri marcate spectaculos în repriza secundă, obținând o victorie care aprinde lupta pentru titlul de campioană a României.

Politehnica Timișoara s-a impus în partida cu ACS Banat Girls, Bianca Ienovan reușind să marcheze de două ori contra adversarei din Comloșul Mare.

FK Csikszereda a câștigat detașat derby-ul din Secuime disputat pe teren propriu contra echipei Vasas Femina, urcând pentru moment pe locul 4 în clasamentul Ligii 1 Feminin.

CSM Alexandria s-a impus categoric pe teren propriu contra echipei ACS Piroș Security cu scorul de 6 la 1. Alexandria este lider de clasament fără nicio înfrângere.

CSM Alexandria – ACS Piroș Security Arad 6-1

Au marcat: Zanfir Mădălina (2), Petre Valentina (2), Rezeanu Iustina, Roxana Serban / Bajko Emse

AFC Universitatea Galati – AFC Fair Play Joc Cinstit 0-2

Au marcat: Ioana Stancu (2)

ACS Fotbal Feminin Baia Mare – ACS Tg. Mureş 1898 0-2

Au marcat: Carina Doiban, Marta David