Carmen Dan, CRITICATĂ de un oficial german aflată în vizită în România - Nu a considerat necesară participarea/ Una dintre teme - protestul din 10 august

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 08-02-2019

Actualizat: 08-02-2019

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Carmen Dan a fost criticata, joi, de presedintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Bundestagul german, Gunther Krichbaum, care a condus delegatia aflata la Bucuresti pentru intalniri politice. Oficialul a spus ca, desi trebuia ca delegatia sa fie primita de ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan nu a considerat necesara prezenta si a predat conducerea sedintei unui secretat de stat. Krichbaum a precizat ca una dintre temele abordate a fost legata de evenimentele din 10 august.

Citeste si Susținere pentru Kovesi din Germania, în detrimentul propriului candidat - Solicitarea unui oficial german către Toader/Răspunsul ministrului

"Noi suntem Comisia pentru Afaceri Europene din Bundestagul german. Motivul călătoriei noastre este vizitarea ţării care tocmai a preluat preşedinţia rotativă a Consiliului Uniunii Europene, însă în cazul României există şi o a doua tematică şi anume statul de drept şi democraţia. (...) Am sosit marţi seara. Miercuri dimineaţă am avut sau, mai corect, am fi avut o întrevedere cu ministrul de Interne, care nu a considerat necesară participarea şi a predat conducerea şedinţei unui secretar de stat. Una dintre temele abordate a fost şi despre evenimentele din 10 august şi faptul că încă nu e elucidat contextul, apoi am avut o întrevedere cu ministrul de Externe Meleşcanu şi un prânz cu reprezentanţi ai mediului de afaceri german. Una dintre firmele germane a deplâns faptul că modificările legislative, de exemplu, prin intermediul ordonanţei de urgenţă pun mediul de afaceri în faţa unor provocări de a nu se putea pregăti la timp", a declarat Gunther Krichbaum, potrivit Agerpres.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri