Carmen Ginghină, unul dintre cei mai cunoscuți cardiologi din România, a murit

Autor: Andreea Năstase

Publicat: 02-08-2022

Actualizat: 02-08-2022

Article thumbnail

Sursă foto: www.gazetadenavodari.ro

Reputat medic cardiolog, şef al Clinicii de Cardiologie a Institutului de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare ”Prof. Dr. C. C. Iliescu” Bucureşti, prof. univ. dr. Carmen Ginghină a încetat din viaţă, marţi, la vârsta de 74 de ani. Colegiul Medicilor din România a transmis condoleanţe familiei îndoliate.

Prof. univ. dr. Carmen Ginghină a decedat la vârsta de 74 de ani, iar Colegiul Medicilor din România a transmis condoleanţe familiei îndoliate, conform news.ro.

”Sincere condoleanţe familiei doamnei Prof. Univ. Dr. Carmen Ginghină, reputat medic cardiolog, care s-a stins din viaţă”, a transmis, marţi, Colegiul Medicilor din România.

Prof. Univ. Dr. Carmen Ginghină a condus Clinica de Cardiologie a Institutului de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare ”Prof. Dr. C. C. Iliescu” Bucureşti, dar şi Catedra Cardiologie la Universitatea de Medicină şi Farmacie ”Carol Davila” Bucureşti.

”Prof. Univ. Dr. Carmen Ginghină a îndrumat şi format, ani la rând, generaţii de medici, pe care i-a ajutat, cu răbdare şi dedicare, să înţeleagă Cardiologia. Prof. Univ. Dr. Carmen Ginghină a publicat o serie de cărţi, dintre care volumul „Mic tratat de cardiologie” rămâne „piatra de temelie” în pregătirea studenţilor”, a mai transmis Colegul Medicilor.

Prof. Univ. Dr. Carmen Ginghină a fost, în perioada 2002-2005, preşedintele Societăţii Române de Cardiologie.

”Nici strălucita carieră universitară, nici prestigiul de care se bucura în lumea medicală nu i-au alterat doamnei Prof. Univ. Dr. Carmen Ginghină modestia exemplară şi perspectiva umană asupra bolii şi a bolnavului”, mai transmite Colegiul Medicilor din România, în mesajul de coldoleanţe.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri