Caroline Wozniacki, revenire victorioasă după o lungă pauză, la turneul WTA 1.000 de la Montreal

wikipedia
caroline wozniacki

Daneza Caroline Wozniacki, ex-numărul unu mondial, a revenit marţi în circuitul profesionist de tenis după o pauză de trei ani şi jumătate, perioadă în care a adus pe lume doi copii, învingând-o în două seturi, 6-2, 6-2, pe australianca Kimbery Birell, în primul tur al turneului WTA 1.000 de la Montreal.

Wozniacki, care a beneficiat de un clasament protejat, nu a avut nicio problemă în faţa unei jucătoare aflate pe locul 115 WTA, de care a trecut după o oră şi 37 de minute de joc, conform agerpres.

Jucătoarea daneză, în vârstă de 33 de ani, câştigătoarea trofeului la turneul canadian în 2010, disputase ultimul său meci în urmă cu exact 1.293 de zile, la Australian Open 2020.

"Sunt fericită şi puţin obosită, dar a fost distractiv să fiu din nou acolo, pe terenul central, jucând în faţa unei mari mulţimi. Sunt încântată că am putut câştiga primul meu meci în trei ani şi jumătate", a declarat Wozniacki la final.

Ea va avea o misiune dificilă în setul secund, urmând să o înfrunte pe cehoaica Marketa Vondrousova, recenta campioană de la Wimbledon, care a dispus cu 6-4, 6-2 de egipteanca Mayar Sherif, în primul său meci după succesul de la All England Club.