Cea mai ciudată ediție a Turneului Campioanelor: Ce s-a întâmplat la meciul dintre Elina Svitolina și Belinda Bencici, din semifinalele competiției

turneul campioanelor 2019

Jucătoarea ucraineană de tenis Elina Svitolina, locul 8 WTA şi deţinătoarea trofeului, îşi va apăra titlul la Turneul Campioanelor, după ce s-a calificat în ultimul act, în urma abandonului Belindei Bencic, locul 7 WTA.

Bencici a câştigat primul set, scor 7-5, apoi l-a pierdut pe al doilea, scor 3-6, în timp ce în setul trei, la scorul de 4-1 pentru Svitolina, a decis să abandoneze din cauza durerilor la spate. Partida a durat o oră şi 56 de minute.

În finală, Svitolina va evolua contra învingătoarei din meciul dintre Ashleigh Barty, locul 1 mondial, şi Karolina Pliskova, favorită numărul 2. Dacă își va adjudeca trofeul, va obține cel mai mare premiu din istoria tenisului, de 4,42 milioane de dolari.

Ediția din acest an este una neobișnuită. A fost încărcată de multe abandonuri. Prima a fost Naomi Osaka, a doua a fost Bianca Andreescu, urmată chiar de înlocuitoarea lui Osaka, Kiki Bertens, nevoită să abandoneze după un singur meci, iar acum e Bencici.