Cea mai FRUMOASĂ jucătoare de tenis a României a dat LOVITURA la Roland Garros: A câștigat, după un meci maraton, și s-a calificat în turul 2

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 29-05-2018

Actualizat: 29-05-2018

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Cea mai frumoasă jucătoare de tenis a României, Ana Bogdan, a dat lovitura la Roland Garos. Aflată pe locul locul 65 WTA, Bogdan a câștigat, în 3 seturi, în fața jucătoarei Marketa Vondrousova (Cehia), locul 90 WTA, 18 ani..

Bogdan a început bine meciul și a câștigat primul set cu 6-3. L-a pierdut fără drept de apel pe al doilea, 1-6, iar în decisiv s-a impus cu 6-4, încheind partida cu un break.

Citește și: EXCLUSIV! Cozmin Gușă dezvăluie dacă va reintra în politică, în ce partid, dar și când va fi debarcat Ludovic Orban de la șefia PNL

Ana Bogdan a condus cu 4-1 în decisiv, cu un break, dar a fost egalată de tânăra ei adversară. Cu ultimele resurse fizice, românca a reuşit să câştige următoarele două gemuri şi să treacă în turul următor, după o oră şi 53 de minute.

În faza a doua, Ana Bogdan va evolua pentru prima dată cu germana Angelique Kerber, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 12.

Citește și: PRO TV are un nou șef! Cine va prelua acest departament-cheie din luna iunie

Pentru accederea în turul doi la Roland Garros, Ana Bogdan va primi 70 de puncte WTA şi 79.000 de euro.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri