Cel puţin 12 persoane au murit în urma unor viituri produse în ultimele trei zile în provincia Helmand din sudul Afganistanului, a anunţat un reprezentant al autorităţilor locale, citat luni de agenţia dpa preluată de Agerpres.
Şase persoane şi-au pierdut viaţa în districtul Nawa, iar alte şase au decedat în Lashkargah, a declarat pentru dpa Omar Zwak, purtător de cuvânt al guvernatorului provinciei.
Alte opt persoane au fost rănite în urma viiturilor.
Peste două sute de locuinţe au fost avariate sau distruse de viiturile care au afectat provincia în urma ploile torenţiale, a indicat Zwak.
În provincia vecină Kandahar, cel puţin 20 de persoane au murit în urma unor viituri care s-au produs până duminică, iar aproximativ 2.000 de locuinţe au fost distruse.
Viceguvernatorul din Kandahar, Abdul Hananan Moneeb, a declarat la sfârşitul săptămânii trecute că este vorba despre cele mai grave inundaţii înregistrate în această provincie în ultimii şapte ani.
Aproximativ 400 de familii au fost salvate de armata afgană în districtele afectate după debutul acestor inundaţii, vineri seară.
Viiturile se produc adeseori în văile afgane în urma ploilor de primăvară şi după topirea zăpezilor de pe piscurile montane.
Riscurile de viituri şi inundaţii au fost sporite de îndelungata perioadă de secetă cu care s-a confruntat Afganistanul.
Potrivit OCHA, aproape 50 de persoane au murit între 1 ianuarie şi 12 februarie în urma unor viituri, mai ales în nord-vestul şi centrul ţării
Cel puţin 12 persoane au murit în urma viiturilor produse în provincia Helmand din sudul Afganistanului
Explorează subiectul
București
15°C
Articole Similare

0
Premierul Keir Starmer: Marea Britanie va trimite patru avioane Typhoon suplimentare în Qatar
0

8
Război terestru în Iran - Trump promite suport aerian kurzilor
8

2
Fiul lui Ion Țiriac, după atacurile din Dubai: 'Astăzi sunt emiran în suflet!'
2

3
SUA au armament dar lipsesc ofițerii - Războiul din Iran ar putea dura luni de zile
3

25
Ambasada Rusiei în Iran anunţă că a evacuat femeile şi copiii
25

2.513
Fierbe Golful Persic: Iranul atacă petrolierele, indiferent sub ce pavilion se află. Mai multe ambarcațiuni deja s-au scufundat
2.513

1.487
Român condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia: acuzațiie aduse de Moscova
1.487

2.774
Rachetă iraniană doborâtă în Turcia - Ce spune Mark Rutte despre Articolul 5
2.774

128
IDF a lovit bazele Basij, sediul forțelor speciale și alte centre de comandă din Teheran
128

149
Armata iraniană dezminte atacul asupra Azerbaidjianului/ Anchetă la Baku
149

12.647
BREAKING Marele ayatollah al Iranului ar fi fost eliminat: Ieri emisese fatwa pentru vărsarea sângelui lui Donald Trump (SURSE)
12.647

1.954
Președintele României, despre posibile amenințări la adresa bazei de la Deveselu: „Nu există niciun motiv de îngrijorare”
1.954

2.329
VIDEO Nicușor Dan se bucură de lichidarea liderului suprem al Iranului: „A fost un regim care a sponsorizat terorismul în regiune”
2.329

















Comentează