Cezar Creţu şi Călin Manda vor juca finala turneului ITF de la Bucureşti

tenis
Creţu (21 ani, 457 ATP), al treilea favorit, a dispus, sâmbătă, în semifinale, de italianul Stefano Napolitano (27 ani, 597 ATP), cu 6-3, 6-4, după o oră şi 36 de minute.

În cealaltă semifinală, Călin Manda (24 ani, 777 ATP) a produs surpriza, câştigând în faţa favoritului numărul doi, Nicholas David Ionel (19 ani, 338 ATP), cu 6-4, 6-1, într-o oră şi 20 de minute.

Manda are acum 3-1 în meciurile directe cu Ionel, după ce în primele două victorii nu a pierdut niciun ghem.

Creţu s-a impus în ambele partide directe cu Manda, în septembrie 2021 la Pirot (Serbia), cu 6-4, 6-1, în sferturi, şi anul acesta în martie, la Antalya, cu 6-2, 6-2, în optimi.