VIDEO CFR Cluj a fost ELIMINATĂ din Liga Campionilor, de Dinamo Zagreb: Câștigătoarea s-a decis la penaltiuri

GSP
CFR Cluj

Campioana României, CFR Cluj, a fost eliminată, miercuri, în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, pe teren propriu, la loviturile de departajare, cu scorul de 8-7 (2-2 în 120 de minute de joc, 6-5 la penaltiuri), de echipa croată Dinamo Zagreb. Ardelenii au ratat un penalti şi au jucat în superioritate numerică din minutul 51.

Au marcat: Pereira '64, Debeljuh '90+3 / Gojak '14, Kastrati '78

În minutul 14, Gojak a deschis scorul, după o respingere în faţă al lui Bălgrădean.

În minutul 51, Ciprian Deac a ratat un penalti acordat după un fault asupra lui Debeljuh. Jucătorul care l-a faultat pe Debeljiuh, Teophile-Catherine, a fost eliminat.

În minutul 64, Pereira a egalat pentru CFR Cluj cu un şut din afara careului.

În minutul 78, croaţii au preluat din nou conducerea, după ce Kastrati a împins în poartă o minge respinsă de Bălgrădean.

În minutul 90+3, CFR a egalat prin Debeljuh, care a înscris după o pasă senzaţională al lui Rondon.

Vezi golurile AICI

La loviturile de departajare, pentru CFR au marcat Vincius, Djokovici, Rondon, Susic, Deac şi au ratat Golofca şi Boli.

Citește și: Raed Arafat, declarație de ultim moment cu privire la deschiderea restaurantelor: ‘Recomandările medicale vor fi modalitatea prin care se poate face asta’

Pentru Dinamo Zagreb au punctat Petkovic, Leovac, Ademi, Stojanovic, Dilaver, Gvardiol şi a ratat Gojak.

CFR Cluj: Bălgrădean - Burcă (Susic '82), Vinicius, Boli, Camora - Chipciu (Rondon '46), Bordeianu (Itu '113), Djokovic - Deac, Debeljuh, Pereira (Golofca '68). Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo Zagreb: Livakovic - Stojanovic, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac - Gojak, Ivanusec (Petkovic '68), Ademi, Orsic (Moharami '108) - Majer (Kastrati '54), Gavranovic (Gvardiol '54). Antrenor: Zoran Mamic

Cartonaşe galbene: Bălgrădean '78, Bordeianu '92, Rondon '115 / Ademi '44, Leovac '82, Livakovic '90+2

Cartonaş roşu: Teophile-Catherine '51

Meciul a fost condus de o brigadă din Portugalia, avându-l la centru pe Antonio Emanuel Carvalho Nobre.

Citește și: Scenariu halucinant al lui Ioan Mircea Pașcu, fost vicepreședinte al PE: ‘Panica creată – și întreținută – de Covid-19 ne va împinge ca pe oi la vaccin’

Antonio Emanuel Carvalho Nobre a fost ajutat la cele două linii de Bruno Alves Jesus şi Nuno Pereira.

Rezervă a fost João Carlos Antunes Pereira Bento.

CFR Cluj va continua competiţiile europene, urmând să evolueze în turul trei preliminar al Ligii Europa.