CFR Cluj a pierdut, scor 1-2, meciul disputat cu FC Botoșani

Astra Giurgiu

CFR Cluj a pierdut meciul disputat pe terenul lui FC Botoșani, duminică, scor 1-2, în runda cu numărul 20 din Liga 1. Ardelenii pot cădea pe locul secund, după meciul Astra Giurgiu - Universitatea Craiova, potrivit Mediafax.

CFR Cluj și-a odihinit câțiva dintre jucătorii de bază în vederea partidei cu Celtic, de joi, din Europa League, iar FC Botoșani a deschis scorul după 14 minute, prin Askovski.

Clujenii au restabilit egalitatea rapid, prin Michael Pereira, care a înscris după o centrare a lui Cătălin Itu, în minutul 21. FC Botoșani a dat lovitura în minutul 71, când Mihai Roman a înscris cu capul din interiorul careului.

Pentru CFR Cluj a fost doar a patra înfrângere în acest sezon. Echipa lui Dan Petrescu se află pe primul loc, cu 38 de puncte, însă poate pierde poziția de lider dacă Astra Giurgiu va învinge Universitatea Craiova, în meciul de duminică.

De partea cealaltă, FC Botoșani a devansat-o pe Dinamo și a urcat pe locul 7, cu 29 de puncte.