Chelsea, remiză surprinzătoare cu Burnley, în Premier League

chelsea

Chelsea, liderul la zi din Premier League, nu a reuşit decât o remiză, pe propriul teren, sâmbătă seara, cu Burnley, în etapa a 11-a a campionatului.

Pe Stamford Bridge, Kai Havertz a deschis scorul pentru gazde, în minutul 33, dar în partea a doua a jocului, Matej Vydra a reuşit egalarea, în minutul 79, stabilind şi rezultatul final.

Chelsea rămâne pe primul loc, cu 26 de puncte, în timp ce Burnley este pe 18 (din 20), cu 8 puncte.

Într-un alt meci, Crystal Palace s-a impus cu 2-0 în faţa celor de la Wolverhampton. Wilfried Zaha (61) şi Conor Gallagher (78) au punctat pentru gazde, care sunt pe locul 9 în clasament, cu 15 puncte, "lupii" fiind pe 8, cu 16 puncte.

''Lanterna roşie", Norwich City, a reuşit o victorie nesperată în deplasare, cu Brentford. Mathias Normann (6) şi Teemu Pukki (29, penalty) au marcat pentru "canari", gazdele înscriind prin Rico Henry (60). Norwich rămâne însă pe ultimul loc (20), cu 5 puncte, dar a obţinut prima sa victorie, în timp ce Brentford este pe 14, cu 12 puncte.

Pe Falmer Stadium, Brighton şi Newcastle United au remizat 1-1. Leandro Trossard a marcat pentru gazde, în minutul 24, din penalty, dar oaspeţii au egalat în minutul 66, prin Isaac Hayden. Robert Sanchez, de la Brighton, a văzut cartonaşul roşu în minutul 90+2. Brighton este pe 6, cu 17 puncte, iar Newcastle este penultima, cu 5 puncte.

Tot sâmbătă, aşa cum se ştie, în derby-ul oraşului Manchester, City a învins-o pe United cu 2-0 chiar pe Old Trafford.

Vineri, în prologul etapei, Southampton a trecut de Aston Villa cu 1-0. Alte meciuri se vor disputa duminică.

Pe podium, momentan se află Chelsea, Manchester City şi Liverpool, cu 26, 23, respectiv 22 puncte, informează Agerpres.