Chelsea și Barcelona s-au calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal feminin

Finalistele Ligii Campionilor la fotbal feminin, ediția 2021, s-a stabilit sâmbătă, după desfășurarea manșei a doua a semifinalelor Chelsea Londra - Bayern Munchen și Paris Saint Germain – Barcelona. S-au calificat în finala de pe 16 mai, Chelsea și Barcelona.

În prima partidă a zilei, Barcelona a învins pe teren propriu pe PSG cu scorul de 2-1, toate golurile fiind marcate în prima repriză. Barcelona a înscris primele 2 goluri, ambele prin Martens, în minutele 8 și 31. PSG a redus din handicap în minutul 34. În manșa tur, scorul a fost 1-1, astfel că, cu scorul general de 3-2, Barcelona a fost prima echipă calificată în finală, potrivit mediafax.ro.

Cea de a doua semifinală dintre Chelsea și Bayern s-a încheiat cu scorul de 4-1, pentru gazde marcând Kirby (min. 11 și 90+5), Ji So-Yun (min. 43), Harder (min. 84), iar pentru oaspeți Zadrazil (min. 29). În meciul tur, Bayern Munchen a învins cu 2-1, astfel, cu scorul general de 5-3, Chelsea s-a calificat în finala cu Barcelona.

Finala va avea loc pe data de 16 mai, într-o singură manșă pe stadionul Gamla Ullevi, din Göteborg.