Cheptegei a câştigat al treilea aur consecutiv la 10.000 m, la Mondialele de atletism

stiripesurse.ro
adidasi atletism

Ugandezul Joshua Cheptegei a câştigat, duminică, la Budapesta, a treia medalie de aur consecutivă în proba de 10.000 de metri, la Campionatele Mondiale de atletism, potrivit news.ro.

Deţinătorul recordului mondial la 5.000 m şi 10.000 m a avut un an afectat de accidentări şi a avut dificultăţi în a-şi atinge forma de top, dar la Budapesta s-a desprinsla ultimul tur şi şi-a impus autoritatea asupra plutonului cu un tur de 53 de secunde pentru a termina proba în 27:51.42.

Daniel Simiu Ebenyo din Kenya a obţinut argintul, iar Selemon Barega din Etiopia s-a clasat pe locul trei.