Chiajna a eliminat Botoșaniul din Cupa Ligii și e prima echipă calificată în sferturi

chiajna

Concordia Chiajna s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei Ligii Adeplast la fotbal, după ce a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 3-0 (1-0), pe teren propriu, în primul tur al competiției.

Ilfovenii au deschis scorul după doar 16 secunde de joc, prin Marian Cristescu, cu capul, din centrarea lui Ștefan Bărboianu. Concordia a tranșat disputa pe final, prin juniorul Robert Răducanu (82), din centrarea ex-dinamovistului Valentin Lazăr, la debutul său pentru echipa din Chiajna. Florin Purece a închis tabela în prelungiri (90+2).

Oaspeții jucau din minutul 59 în zece oameni, Raul Costin fiind eliminat pentru fault în postură de ultim apărător la Lazăr. Costin intrase în minutul 49 în locul lui George Miron, accidentat după o ciocnire cu portarul Răzvan Pleșca. Miron, transportat la spital, a jucat două meciuri în mai puțin de 24 de ore, după ce marți seara a evoluat pentru naționala Under-21 a României, la Erevan, cu Armenia (3-2 pentru tricolori).

Cornel Țălnar a debutat cu dreptul ca antrenor al echipei Concordia Chiajna.

Cele două echipe se vor întâlni din nou, sâmbătă, în campionat, de la ora 18,30, tot la Chiajna, în etapa a 10-a a Ligii I.

Steaua, deținătoarea trofeului, și finalista ASA Târgu Mureș sunt calificate direct în sferturile de finală.

CS Concordia Chiajna — FC Botoșani 3-0 (1-0), Stadion "Concordia" — Chiajna

Au marcat: Marian Cristescu (1), Robert Răducanu (82), Florin Purece (90+2).

Cartonaș roșu: Raul Costin (FC Botoșani, 59).

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (București); arbitri asistenți: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Sorin Andrei Antonie (București)

Observatori: Alexandru Deaconu (București) — CCA, Paul Cazan (București) — LPF