China şi-a exprimat marţi îngrijorarea cu privire la ''evoluţia situaţiei actuale în Ucraina'' după ce 19 persoane au murit şi 105 au fost rănite în bombardamentele ruse de luni împotriva mai multor oraşe ucrainene, transmite EFE, conform AGERPRES.
''China cere ca părţile implicate să-şi soluţioneze diferendele prin intermediul dialogului şi al consultărilor'', a declarat purtătorul de cuvânt al MAE chinez, Mao Ning, într-o conferinţă de presă.
Funcţionarul chinez a transmis totodată ''disponibilitatea'' Chinei de ''a acţiona împreună cu comunitatea internaţională'' şi de a juca ''un rol constructiv în detensionarea situaţiei''.
Cel puţin 19 oameni au murit şi 105 au fost răniţi în bombardamentele ruse de luni asupra mai multor oraşe ucrainene, potrivit ultimului bilanţ dat publicităţii de serviciile de urgenţă ucrainene, citat de agenţia de ştiri Ukrinform.
Conform datelor actualizate periodic de Biroul ONU pentru Drepturile Omului, de la începerea invaziei ruse în Ucraina, la 24 februarie, au fost ucişi cel puţin 6.221 de civili, iar 9.371 au fost răniţi.
EFE notează că, de la izbucnirea conflictului, China a menţinut o atitudine ambiguă, cerând deopotrivă respect pentru ''integritatea teritorială a tuturor ţărilor'', inclusiv a Ucrainei, şi atenţie pentru ''preocupările legitime a tuturor ţărilor'', o referire la Rusia.
China, 'îngrijorată de situaţia' din Ucraina, face din nou apel la dialog
Explorează subiectul
Articole Similare

356
VIDEO Michelle Obama face o anliză obiectivă după ultimele alegeri: Țara nu este pregătită
356

583
Netanyahu, presat de aliații săi - Israelul nu va accepta niciodată înființarea unui stat palestinian
583

50
Soarta Siriei în prim plan - Vladimir Putin şi Benjamin Netanyahu au avut o discuţie cu privire la evoluţiile din Orientul Mijlociu
50

1.501
Motivul josnic pentru care un bărbat își schimbă numele în fiecare an
1.501

41
VIDEO Furtuna Claudia face ravagii - Trei morți în Portugalis și inundații masive în Marea Britanie
41

1.607
Mega-proiectul Chinei spre Europa: Rusia trebuie să își dea acordul
1.607

946
Arabia Saudită, la un pas de Acordurile Abraham - Trump deschide discuția despre F-35: 'Mi-au cerut să analizez această opțiune' / Pentagonul avertizează
946

85
Acord între Kiev și Moscova - Un nou schimb masiv de prizonieri
85

67
Zidul de la frontieră a depășit Linai Albastră - Libanul va depune o plângere la ONU împotriva Israelului
67

30
M23 și RD Congo semnează un nou acord-cadru pentru pace la Doha
30

1.901
Ca-n filmele cu proști: Cum s-a făcut CIA de râs în Afganistan în încercarea de a distruge culturile cu mac
1.901

75
Războiul din Sudan - Emisarul lui Trump pentru Africa denunţă 'atrocităţi inacceptabile'
75

836
Volodimir Zelenski chiar nu știa nimic? Fostul său asociat este acuzat în scandalul de corupție
836


















Comentează