Trupe chineze au început să se retragă din Valea Galwan din regiunea himalayană Ladakh, la frontiera disputată cu China, unde luna trecută au avut loc confruntări violente între cele două armate, a anunţat luni o sursă militară indiană, transmite AFP potrivit Agerpres.
'Dezangajarea Armatei Populare de Eliberare a început, conform dispoziţiilor convenite la întâlnirea între generalii de corp de armată' ai celor două tabere, a declarat pentru AFP sursa indiană.
La 15 iunie, militari indieni şi chinezi s-au implicat în confruntări violente în Valea Galwan din regiunea muntoasă Ladakh, nordul Indiei.
Cei doi giganţi asiatici au mai multe litigii frontaliere în acest deşert de mare altitudine.
New Delhi şi Beijing s-au învinovăţit reciproc pentru incidentele din 15 iunie, în care cel puţin 20 de militari indieni au fost ucişi şi 76 răniţi. China nu şi-a făcut cunoscute pierderile.
Acest prim conflict armat indiano-chinez soldat cu victime din ultimii 45 de ani a declanşat un puseu antichinez în India.
Cele două puteri nucleare afirmă că vor o rezolvare paşnică a crizei. Ofiţeri superiori ai celor două armate s-au întâlnit de mai multe ori pentru a conveni o dezangajare.
Potrivit sursei militare indiene, soldaţi chinezi 'au fost văzuţi demontând corturi şi structuri' ridicate într-unul din punctele de fricţiune din Valea Galwan. La modul general, armata indiană a constatat 'mişcări de retragere ale unor vehicule' militare chineze în mai multe locuri disputate din regiune.
Sursa nu a precizat dacă forţe indiene procedează la o retragere similară.
Ministerul de Externe de la Beijing a vorbit luni, fără a intra în detalii, despre 'progrese' în vederea dezangajării militare de-a lungul frontierei.
'Sperăm că partea indiană va urma partea chineză pentru a pune în aplicare consensul atins' în vederea unei 'detensionări a situaţiei în zonele de frontieră', a declarat un purtător de cuvânt al diplomaţiei chineze, Zhao Lijian.
China își retrage trupele de la granița cu India
Explorează subiectul
Articole Similare

213
Minori recrutați pentru asasinate: Europol vine cu ultimele date despre mega-operațiunea care a dus la reținerea a zeci de suspecți
213

24
Ambasadoarea Ucrainei la NATO: Garanţiile de securitate 'reale' sunt o 'condiţie prealabilă' pentru orice acord de pace
24

25
Șefa guvernului lituanian: Trupele americane vor mai rămâne în Lituania pentru încă un an și jumătate
25

85
Forțele ucrainene anunță că au încercuit trupele ruse din Kupiansk
85

1.706
FOTO Au apărut noi fotografii cu Trump alături de de femei din anturajul lui Epstein
1.706

50
Români specializați în prădarea vârstnicilor, capturați la Spitalul Gemelli din Roma
50

1.551
Iranul a arestat în mod violent o laureată a Premiului Nobel pentru Pace: A fost ridicată în toiul unei ceremonii de doliu
1.551

28
Papa Leon al XIV-lea îndeamnă serviciile de spionaj să respecte demnitatea umană
28

18
Papa Leon al XIV-lea avertizează asupra folosirii abuzive a informațiilor confidențiale
18

3.159
Un general polonez îl amenință pe Vladimir Putin: „Intervenim în Kaliningrad, dacă Rusia atacă!”
3.159

83
Președintele turc Erdogan a pledat vineri pentru o încetare a focului în Ucraina
83

74
Elveţia nu va putea achiziţiona toate avioanele de luptă americane F-35 prevăzute, din cauza costurilor suplimentare
74

770
Lumea literaturii în doliu: A murit autoarea de bestsellere Joanna Trollope - Cărțile ei au cucerit milioane de cititori
770





















Comentează