Ciclism: Manuela Mureșan a câștigat titlul la categoria elite în cursa feminină de fond

Facebook
Manuela Mureșan

Manuela Mureşan a câştigat, sâmbătă, titlul la categoria elite în cursa feminină de fond din cadrul celei de-a 74-a ediţii a Campionatelor Naţionale de ciclism pe şosea de la Agnita.

Mureşan (CS Dinamo), care a ieşit campioană şi la contratimp (vineri), a fost cronometrată pe 113 km cu timpul de 3 h 04 min 33 sec 68/100, fiind urmată de Georgeta Ungureanu (CSU Universitatea de Vest Timişoara), cu timpul de 03 h 04 min 33 sec 91/100.

La Under-23 s-a impus Maria-Ecaterina Stancu (CS Dinamo), în 03 h 34 min 22 sec.

În proba juniorilor, Andrei Cărbunărea (CS Voinţa Cluj-Napoca) a ocupat primul loc, cu timpul de 02 h 54 min 39 sec.

Duminică vor avea loc probele de cadeţi, feminin şi masculin, de junioare (56 de kilometri), elite şi Under-23 la masculin (169 de kilometri).