Ciclistul canadian Michael Woods a câştigat cea de-a doua etapă a Turului Alpilor Maritimi şi Varului

ciclism

Ciclistul canadian Michael Woods (Israel Start-Up Nation) a câştigat cea de-a doua etapă a Turului Alpilor Maritimi şi Varului, disputată sâmbătă pe distanţa de 168,9 km, în jurul localităţii Fayence, în sudul Franţei.

Woods a fost înregistrat cu timpul de 4h 16 min 54 sec (medie orară: 39,45 km), devansându-l cu două secunde pe olandezul Bauke Mollema (Trek-Segafredo), învingătorul etapei inaugurale, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat ecuadorianul Jhonatan Narvaez (Ineos), la patru secunde.

În urma acestei victorii, Michael Woods a preluat conducerea în clasamentul general, urmat de Bauke Mollema, la o secundă, şi de francezul David Gaudu (Groupama-FDJ), la şase secunde.

Duminică se desfăşoară cea de-a treia şi ultima etapă a acestei curse, în lungime de 136 km, cu startul şi sosirea la Blausasc, în departamentul Alpii Maritimi.