Ciclistul Martin Messner a câştigat Turul Ţinutului Secuiesc: Cristian Răileanu a triumfat în ultima etapă

Rutierul Martin Messner (WSA KTM Graz p/b Leomo) a câştigat ediţia a 17-a a a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, sâmbătă, la Miercurea Ciuc, în timp ce românul Cristian Răileanu s-a impus în ultima etapă şi a încheiat cursa pe podium.

Răileanu, component al echipei naţionale a României, a câştigat etapa a treia, desfăşurată între Târgu Mureş şi Miercurea Ciuc, fiind cronometrat cu timpul de 3 h 18 min 37 sec pe 145,1 km. În acelaşi timp cu sportivul originar din Republica Moldova au sosit norvegianul Torbjorn Andre Roed (Team North Cycling) şi Martin Messner.

În ierarhia generală finală a cursei, Messner a fost urmat la 5 secunde de Roed şi la 18 secunde de Răileanu, scrie agerpres.ro.

Emil Dima (Sofer Savini Due OMZ), care anul trecut a încheiat cursa pe locul secund, a terminat acum pe 12, la 1 min 28 sec.

Cel mai bun rutier sub 23 de ani a fost bulgarul Preslav Balabanov, italianul Marco Andreaud (Cycling Team Friuli ASD), fostul lider al cursei, a fost cel mai bun sprinter, iar cel mai bun căţărător a fost bulgarul Iordan Andreev.

Niciun român nu a reuşit să câştige vreo ediţie a Turului Ţinutului Secuiesc.