Ciclistul sloven Tadej Pogacar a câştigat în stil de mare campion cursa clasică Strade Bianche din Toscana

backtoromania.com
bicicleta ciclism biciclist

Slovenul Tadej Pogacar (UAE Emirates) a câştigat în stil de mare campion cursa clasică Strade Bianche din regiunea Toscana, după o evadare solitară cu 50 km înainte de sosirea la Siena, pe care plotonul nu a reuşit s-o anihileze.

Ciclistul sloven a trecut primul linia de sosire la Siena, după un traseu de 184 km, cu timpul de 4h47min49sec, fiind urmat de spaniolul Alejandro Valverde (Movistar) la 37 secunde şi de danezul Kasper Asgreen (Quick-Step) la 46 secunde. Unul dintre favoriţi, francezul Julian Alaphilippe, campionul mondial de şosea, a sosit al 58-lea, la 8min36sec, dar el a fost implicat într-o căzătură spectaculoasă cu 100 km înainte de finiş, care i-a afectat potenţialul, potrivit Agerpres.ro.

La 23 de ani, Pogacar, dublu campion al Turului Franţei, a obţinut a patra sa victorie din acest sezon. Anul trecut, slovenul a fost al şaptelea în Strade Bianche.

De la cursă au lipsit câştigătorii din anii trecuţi, Wout van Aert (2020) şi Mathieu van der Poel (2021).