Ciolacu, despre suma din tranșa PNRR care va fi reținută: Să explice experții de ce au făcut tâmpenii. Acum au dispărut, nu-i mai vedeți

Autor: Alice Draghici

Publicat: 22-08-2024

Actualizat: 22-08-2024

Article thumbnail

Sursă foto: captura video

Premierul Marcel Ciolacu a declarat referitor la următoarea tranșă de bani din PNRR pe care România trebuie să o primească de la Bruxelles că o sumă din din cei aproximativ 2,1 miliarde de euro va fi reținută pentru câteva luni până se vor rezolva anumite probleme.

„Sunt 76 de jaloane. Sunt ferm convins că o anumită sumă din cererea de plată numărul 3 va fi rețiunută pe o perioadă de 6 luni, maxim 8 luni pentru a se închide toate lucrurile.

Ca să reaprobi într-o selecție normală, având o altă lege, noile Consilii de Administrație procedura durează între 6 și 8 luni și atunci Comisia în funcție de cât ai îndeplinit din jalon să rețină o sumă de bani.

Asta nu înseamnă că România va pierde acesi bani”,  a declarat premierul Marcel Ciolacu.

Șeful Executivului a promis că România nu va pierde nicun ban din această tranșă.

„Eu îmi doresc să fie o sumă cât mai mică din cei aproape 2,7 miliarde de primit din cererea de plată. Cu adevărat mi-aș dori să fie pe lângă mine cei care au făcut tâmpeniile, nu o să-i mai găsiți că erau experție pe la televizor, dar au dispărut.

Să explice de ce au făcut acele tâmpenii. De ce și-au pus omul să meargă în Consiliile de Administrație, iar soția să facă parte din comisia de selecție. Atât i-a dus mintea, acum nu-i mai vedeți. Vă promit că rezolv soluția și România nu va pierde niciun ban”, a mai spus Ciolacu.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri