Ciro Immobile a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului Lazio Roma, ajungând la 144 de goluri marcate

suporteri Lazio

Atacantul Ciro Immobile a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului Lazio Roma în Serie A, luni seara, la finalul meciului câştigat la limită pe teren propriu de echipa sa, în faţa formaţiei Venezia, scor 1-0, în etapa a 29-a a campionatului de fotbal al Italiei, conform Agerpres.

Immobile a adus victoria echipei sale graţie unui penalty pe care l-a transformat în minutul 58. El a ajuns astfel a 144 de goluri marcate în prima ligă italiană pentru Lazio, depăşindu-l pe legendarul atacant al romanilor Silvio Piola (143 de goluri), conform publicaţiei Corriere dello Sport.

Piola, care a jucat timp de nouă sezoane pentru Lazio, rămâne însă golgheterul all-time din Serie A cu 274 de goluri marcate în cei 25 de ani de carieră, cea mai importantă performanţă din cariera sa fiind titlul mondial cucerit cu Squadra Azzurra în 1938. El a înscris în total 149 de goluri pentru Lazio Roma în toate competiţiile, un alt record doborât la finalul sezonului trecut de Ciro Immobile, care are acum un total de 176 de goluri în tricoul grupării din capitala Italiei.

Immobile (32 ani) este golgheterul actualei ediţii a campionatului italian, cu 21 de goluri, unul în plus faţă de sârbul Dusan Vlahovic (Juventus Torino).

Fundaşul român Ştefan Radu nu a făcut parte din lotul lui Lazio Roma la meciul cu Venezia.

În urma acestui succes, Lazio a urcat două poziţii în clasament şi se află acum pe locul 5 în Serie A, care asigură participarea la viitoarea ediţie a competiţiei Europa League.

Rezultate:
Sâmbătă
Salernitana - Sassuolo 2-2
Au marcat: Bonazzoli (8), Djuric (81), respectiv Scamacca (20), Hamed Traore (30).
Vlad Chiricheş a evoluat în prima repriză pentru Sassuolo, în timp ce Radu Drăguşin a fost rezervă la gazde.

Spezia - Cagliari 2-0
Au marcat: Erlic (55), Manaj (74).
Răzvan Marin a evoluat pentru Cagliari din minutul 62.

Sampdoria Genova - Juventus Torino 1-3
Au marcat: Sabiri (84), respectiv Yoshida (23 - autogol), Morata (34 - penalty, 88).

AC Milan - Empoli 1-0
A marcat: Pierre Kalulu Kyatengwa (19).
Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Mlan.