Clipul viral care dă fiori Moscovei - China ar pregăti preluarea Extremului Orient rus

Autor: George Traicu

Publicat: 12-01-2026 21:52

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Un videoclip chinezesc adună milioane de vizualizări pe TikTok, cerând explicit confiscarea Siberiei, inclusiv a Lacului Baikal,a insulei Sahalin și a altor teritorii rusești, în urma „înfrângerii inevitabile” a Moscovei în războiul împotriva Ucrainei și a Occidentului.

Măsurile recente luate de China arată că aceasta nu a uitat teritoriul pierdut în favoarea Extremului Orient rus în timpul „secolului de umilință”.

Acest lucru a dat naștere la speculații că cea mai lungă frontieră din lume ar putea fi pregătită pentru invadarea chineză, chiar dacă Beijingul și Moscova, „parteneri fără limite”, par din ce în ce mai aliniați pe scena mondială.

Noile hărți ale Beijingului

În 2023, Ministerul Mediului din China a decis că noile hărți oficiale trebuie să reprezinte orașele din această zonă, cum ar fi orașul siberian Vladivostok, cu denumirile lor oficiale.

O altă modificare a fost reprezentarea unei insule la confluența râurilor Ussuri și Amur, care face obiectul unei dispute de lungă durată și al unui acord frontalier din 2008, ca fiind în întregime chineză. Creșterea achizițiilor de terenuri agricole și a contractelor de închiriere pe termen lung de peste zeci de ani de către China a stârnit, de asemenea, îngrijorare, notează Newsweek.

Secolul umilinței

Între timp, naționaliștii chinezi cer în mod deschis returnarea teritoriului transferat cu forța Rusiei țariste de către o dinastie Qing slăbită în secolul al XIX-lea. Aceste cereri nu sunt repetate de Beijing, care a minimizat modificările hărții, în timp ce promovează în mod regulat importanța legăturilor cu președintele rus Vladimir Putin, care a ocupat locul de onoare alături de Xi în timpul paradei militare de Ziua Victoriei din iunie, în Piața Tiananmen.

China a susținut Rusia și după invazia pe scară largă a Ucrainei de către Putin și sancțiunile internaționale severe care au urmat.

Îngrijorare la Moscova

Un raport al New York Times de la începutul acestui an a citat un document scurs din serviciile secrete ruse, care dezvăluie îngrijorarea cu privire la intențiile Chinei de a-și extinde influența. Raportul a evidențiat un anumit grad de neîncredere din partea ambelor părți, agenții chinezi fiind acuzați că recrutează cetățeni ruși cu soți chinezi și că efectuează teste poligrafice agenților care se întorc din țara eurasiatică.

Rămâne incert cât de mult intenționează China să profite de dezechilibrul crescând de putere cu Rusia, unii observatori susținând că îngrijorările sunt exagerate.

„Xi Jinping consideră Rusia un partener strategic indispensabil în construirea unei ordini mondiale post-americane”, a declarat Patrick Cronin, președintele departamentului de securitate Asia-Pacific al Institutului Hudson, pentru Newsweek. „Reconcilierea acestor impulsuri concurente indică o strategie de acumulare lentă și constantă a suveranității efective, punctată de manifestări performative de solidaritate, de la parade la exerciții militare comune, care maschează o asimetrie emergentă.”

Cronin a afirmat însă că China „pare clar hotărâtă să-și extindă influența în zonele de frontieră comune printr-o combinație de intruziuni cibernetice îndrăznețe și mișcări oportuniste pentru a se ancora în economia din ce în ce mai slăbită a Rusiei”.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri