Colorado Avalanche, victorie spectaculoasă la Vancouver

Nhl.com
NHL

Echipa Colorado Avalanche a învins în deplasare, cu scorul de 4-3 după prelungiri, formaţia Vancouver Canucks, după ce a reuşit să anuleze un avantaj de trei goluri al gazdelor, miercuri seară, în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă (NHL).

Canucks a condus cu 3-0 în repriza secundă, graţie reuşitelor lui J.T. Miller, Ilia Miheiev şi Nikita Zadorov. Oaspeţii au avut însă o revenire spectaculoasă în finalul meciului, marcând patru goluri consecutive, prin Mikko Rantanen, Nathan MacKinnon, Ross Colton şi Valeri Niciuşkin, ultimul dintre la 30 de secunde de la debutul prelungirilor.

Aceasta este a cincea victorie consecutivă obţinută de Colorado Avalanche, ocupanta locului secund în clasamentul Conferinţei de Vest a NHL, care a redus la trei puncte diferenţa faţă de liderul Vancouver Canucks.