Competiția ruso-norvegiană pe piața gazului a împins prețurile în jos

Autor: Radu Pop, Colaborator

Publicat: 21-04-2016

Actualizat: 21-04-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Europa este inundata cu gaze naturale ieftine, în urma concurenței dintre Rusia și Norvegia, care folosesc o tactica asemanatoare Arabiei Saudite pentru a-și pastra cota de piața, scrie Bloomberg, potrivit Mediafax.

Companiile de utilitați precum EON sau Centrica sau beneficiarele acestui sistem, în timp ce doi din cei mai mari furnizori de gaze din Europa au livrat o cantitate record în primul trimestru, potrivit Societe Generale. Livrarile masive descurajeaza intrarea puternica a Statelor Unite pe acest segment și a limitat importurile din Qatar.

Aceste mișcari sunt asemanatoare cu ce se întâmpla în piața petrolului, unde Arabia Saudita, cel mai mare producator, și-a crescut producția anul trecut pentru a fenta SUA, în condițiile în care prețurile petrolului au scazut.

Prețul gazelor în cea mai mare piața din regiune, Marea Britanie, au scazut cu 38% anul trecut.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri