Conducerea Senatului a aprobat chemarea de către AUR a ministrului Alexandru Rafila la „Ora Guvernului”, pe 8 noiembrie

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 24-10-2023

Actualizat: 24-10-2023

Article thumbnail

Sursă foto: Digi24

Biroul permanent al Senatului a aprobat, marţi, solicitarea grupului senatorilor AUR prin care îl cheamă pe ministrul Sănătăţii Alexandru Rafila la „Ora Guvernului”, în plenul din 8 noiembrie, pentru a oferi explicaţii privind Strategiei naţionale de vaccinare în România pentru perioada 2023 – 2030 şi renunţarea la 740 de milioane de euro din PNRR, fonduri nerambursabile pentru modernizarea şi construirea a şase spitale.

Astfel, tema dezbaterilor, potrivit cererii făcute de către liderul senatorilor AUR Claudiu Târziu este umătoarea: „prevederile Strategiei naţionale de vaccinare în România pentru perioada 2023 – 2030 elaborată de Ministerul Sănătăţii, renunţarea la 740 de milioane de euro din PNRR, fonduri nerambursabile pentru modernizarea/construirea a şase spitale şi detalii cu privire la vizita efectuată de domnul ministru Alexandru Rafila în Statele Unite ale Americii, în luna septembrie 2023”.

Conform sursei citate, Alexandru Rafila nu ar fi putut participa la sesiunea „Ora Guvernului” stabilită pentru plenul Senatului de miercuri, 25 octombrie.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri