Conference League: Fiorentina, victorie clară in fața echipei Lech Poznan, iar Nice obţine doar un egal în Elveţia

hotnews.ro
conference league

Echipa italiană AC Fiorentina a învins joi seara, în eplasare, echipa poloneză Lech Poznan, scor 4-1, în prima manşă a sferturilor de finală din Conference League. Formaţia franceză OGC Nice a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat în deplasare, la Basel, anunță news.ro.

Fiorentina nu a avut probleme la Poznan, chiar dacă polonezii au reuşit să egaleze în minutul 20. Au urmat trei goluri care au clarificat soarta partidei şi care sunt îndeajuns pentru a aduce calificarea în semifinale grupării viola.

La Base, gazdele au deschis scorul prin Amdouni, din penalti, dar Moffi a adus pe Nice în avantaj cu o dublă realizată în opt minute. Amdouni a restabilit egalitatea şi calificarea se decide la Nisa, săptămâna viitoare.

Returul meciurilor din sferturile de finală ale Conference League se dispută joi, 20 aprilie.

Meciurile disputate joi, în manşa întâi a sferturilor de finală din Conference League:

Gent – West Ham United 1-1 (Cuypers 57 / Ings 45+3);

FC Basel – OGC Nice 2-2 (Amdouni 26 penalti, 71 / Moffi 38, 45+1);

Anderlecht – AZ Alkmaar 2-0 (Murillo 22, Ashimeru 70);

Lech Poznan – AC Fiorentina 1-4 (Velde 20 / Cabral 4, Gonzalez 41, Bonaventura 58. Ikone 63).