Norvegia își va închide biroul de reprezentare din orașul Al-Ram din Cisiordania palestiniană „până la noi ordine”, a declarat vineri ministrul de externe de la Oslo, ca urmare a deciziei Israelului de a revoca acreditarea diplomaților norvegieni care lucrează acolo, infomează Times of Israel.
La începutul acestei luni, Ministerul de Externe al Israelului a anunțat că va revoca statutul diplomatic a opt diplomați norvegieni care au tratat cu Autoritatea Palestiniană, ca răspuns la recunoașterea de către Oslo a unui stat palestinian la începutul acestui an.
Israelul revocă acreditarea diplomaților norvegieni
Măsura dramatică ar servi pentru a arăta norvegienilor că există „un preț pentru comportamentul anti-Israel”, a declarat ministrul de externe Israel Katz la acea vreme.
Diplomaților li s-a spus că acreditarea le va fi revocată în termen de o săptămână, iar vizele în termen de trei luni. Tuturor li s-a oferit opțiunea de a solicita o nouă acreditare.
Reacția Norvegiei la măsurile Israelului
Într-o declarație de vineri, ministrul norvegian de externe, Espen Barth Eide, a declarat că Oslo consideră decizia guvernului premierului Benjamin Netanyahu drept „extremă și nerezonabilă”.
Decizia a urmărit să vizeze „palestinienii și Autoritatea Palestiniană și pe toți cei care apără dreptul internațional, soluția celor două state și dreptul legitim al palestinienilor la autodeterminare”, a declarat Barth Eide, promițând că Oslo nu va permite ca închiderea să afecteze munca sa „pentru un stat palestinian viabil”.
Critici internaționale și rolul Norvegiei în procesul de pace
Uniunea Europeană, Regatul Unit și Statele Unite au criticat revocarea și au remarcat rolul jucat de Norvegia în eforturile de pace israeliano-palestiniene din ultimele trei decenii.
Norvegia a facilitat discuțiile secrete dintre Israel și palestinieni care au condus la Acordurile de la Oslo din 1993 și prezidează Comitetul ad hoc de legătură, care coordonează asistența pentru dezvoltare acordată palestinienilor.
Având în vedere închiderea biroului de reprezentare din Cisiordania, la aproape 30 de ani de la deschiderea sa în 1995, Barth Eide a declarat că Norvegia „lucrează pentru a determina” cea mai bună modalitate de a merge mai departe.
Oslo va „continua munca noastră activă pentru a obține o soluție durabilă cu două state, care credem că este în interesul securității israelienilor și palestinienilor și al celorlalte țări din Orientul Mijlociu”, a adăugat el.
Părând să răspundă la acuzația lui Katz că, în schimb, Norvegia a „ales să îi premieze pe criminalii și violatorii Hamas” în urma atacului terorist din 7 octombrie din sudul Israelului, Barth Eide a declarat că Norvegia „este un prieten al Israelului și al poporului israelian”.
„Am condamnat ferm atacul terorist al Hamas împotriva Israelului la 7 octombrie anul trecut”, a spus el. „Am spus clar că ostaticii trebuie eliberați imediat și că o încetare a focului este mai urgentă ca niciodată”.
Norvegia, alături de Spania și Irlanda, a recunoscut oficial un stat palestinian la sfârșitul lunii mai, într-un demers despre care Barth Eide a declarat că reprezintă "o piatră de hotar în relația dintre Norvegia și Palestina".
De-a lungul războiului din Gaza, Norvegia a criticat comportamentul Israelului, afirmând în același timp dreptul acestuia la autoapărare împotriva grupării teroriste Hamas.
Norvegia a votat în favoarea rezoluției Organizației Națiunilor Unite din 27 octombrie, care cerea o încetare imediată a focului în Gaza - alături de eliberarea ostaticilor Hamas - chiar înainte de începerea ofensivei terestre a Israelului.
Războiul a izbucnit odată cu invazia din 7 octombrie din sudul Israelului, în care mii de teroriști conduși de Hamas au masacrat aproximativ 1 200 de persoane - majoritatea civili - și au capturat 251 de ostatici, dintre care se crede că 111 sunt încă reținuți în Gaza.
Comentează