Președintele american Donald Trump a anunțat miercuri că se va întâlni vineri cu primarul ales al New Yorkului, Zohran Mamdani, unul dintre cei mai vocali critici ai săi și reprezentant al aripii progresiste a Partidului Democrat, transmit dpa şi AFP, conform AGERPRES.
Viitorul edil al celei mai mari metropole din SUA, adversar politic vehement al liderului de la Casa Albă, a declarat la începutul lunii că este dispus să discute cu Trump despre "costul vieţii", una din cele mai presante preocupări ale americanilor.
"Primarul comunist al New Yorkului, Zohran 'Kwame' Mamdani, a cerut o întâlnire. Am decis că această întâlnire va avea loc în Biroul Oval, vineri 21 noiembrie. Urmează alte detalii!", a scris Trump pe platforma sa Truth Social.
Kwame este al doilea prenume al lui Mamdani, un omagiu pentru Kwame Nkrumah, luptător pentru independenţa Ghanei.
Dora Perek, purtătoare de cuvânt a viitorului primar, a confirmat că Mamdani va merge la Washington "aşa cum se obişnuieşte pentru noua administraţie municipală", pentru a discuta despre securitatea publică şi economică şi despre accesibilitatea financiară.
Mamdani este primul candidat care a obţinut mai mult de un milion de voturi la New York după 1969. El le-a promis newyorkezilor în campania electorală locuinţe şi creşe cu costuri accesibile. În plus, s-a afişat ca un critic al lui Trump, iar acesta l-a susţinut pe contracandidatul independent Andrew Cuomo, fost guvernator democrat al statului New York.
Trump a ameninţat că va tăia alocaţiile federale pentru New York dacă Mamdani câştigă alegerile din 4 noiembrie.
Mandatul noului primar începe la 1 ianuarie 2026.































Comentează